Prowadzę kilka blogów. Na części z nich od razu założyłam, że będzie to moja marka, więc nie ulegało wątpliwości to, czy podpisywać się imieniem i nazwiskiem (albo przynajmniej podawać źródła do moich profili w mediach społecznościowych). Pozostała jednak część nadal jest anonimowa (poza tym, że wystarczy sprawdzić whois, żeby już nie była). Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – czasem lepiej się nie wychylać. Dlatego właśnie postanowiłam stworzyć zestawienie z plusami i minusami obu możliwości.

Anonimowy bloger

Plusy

+ może pisać o czymkolwiek chce, zwłaszcza o tym, czego nie miałby odwagi powiedzieć publicznie – znajomym.

+ jego blogerstwo wiąże się z mniejszymi konsekwencjami społecznymi (konwenanse, te sprawy)

Minusy

– trudniej mu się wybić i trafić do szerszego grona “widzów”

– musi pisać naprawdę wyjątkowo fascynujące teksty, żeby inni nie tyle chcieli go lajkować czy tweetować, ale w ogóle znaleźć. No chyba że jest świetnym SEO-wcem.

– ma mniejszą motywację, ludzie nie piszą do niego “ej stary, kiedy nowy wpis na blogu?”

Bloger – całkowita rozpoznawalność

Plusy

+ łatwiejsze pole wybicia – wystarczy mieć wielu znajomych lub być popularnym w sieci, napisać tekst i wrzucić go na walla fejsbukowego – lans sam popłynie (tak wiem, Egde Rank;)

+ możliwość otrzymywania bonusów/gratisów itp. od różnych firm. Firmy współpracują tylko z prawdziwymi ludźmi (tak, celowo napisałam “prawdziwymi”), niekoniecznie z anonimami, którzy mogą się okazać słabo rzetelni

+ zdecydowanie większa wiarygodność

Minusy

– całkowita odpowiedzialność za to, co się pisze

– ograniczenia wynikające z tego, że można nie posunąć się tak daleko z tekstem, jak się chce, bo “co ludzie powiedzą”, albo co gorsza – jeszcze go firma pozwie.

Oczywiście wszystkie te plusy i minusy dla poszczególnych osób mogą oznaczać zupełnie coś innego, ale tak to wygląda chyba obiektywnie w sieci. Mamy coraz więcej blogerów i prędzej czy później większość z nich postanawia “się ujawnić”. A czy Wy posługujecie się imieniem i nazwiskiem na swoim blogu?