Wiem, że tytuł tego wpisu brzmi dość trywialnie, ale jeśli rzeczywiście jesteś na etapie sprzedaży samochodu, to lepiej to przeczytaj. Nie jestem osobą, która daje się łatwo nabrać, a mimo to przydarzyła mi się niemiła sytuacja.

Dziadek poprosił mnie o sprzedaż jego samochodu (zainteresowanych trzydziestoletnią skodą odsyłam do allegro) i wystawienie go na aukcję. No to poszło na tablicę i właśnie na allegro. Nie trzeba było długo czekać, aż pojawił się mail:

DO YOU STILL HAVE YOUR CAR FOR SELL, IF YES PLEASE LET ME KNOW  THE CONDITION AND YOUR FINAL PRICE

George Albert <galbert112@gmail.com>

Odpisałam, że owszem, podałam cenę z allegro i poprosiłam o szczegóły. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź:

Thanks for your response.I’m satisfied with the condition of it and Agree with the price.So i will be paying directly into your PayPal account without any delay. Get back to me with  the details below :

Name:
PayPal Email address:
Cell Phone No.:
Total Cost of it:

Or you can send me a paypal money request, so once i receive the details i will go ahead with the payment through PayPal and if you don’t have an account with paypal, its pretty  easy, safe and secured to open one. Just log on to www.paypal.com and register with them. I hope we can make the purchase as fast as possible and then i will contact my shipping  company after you get the payment. I will need your home address for the it to be Picked Up by the Shipping Company..

please reply

George Albert <galbert112@gmail.com>

No to zaczęłam się zastanawiać. Koleś chce kupić auto w ciemno? No ale przecież jest zza granicy, to niby jak ma je zobaczyć. Może jest jakimś mega fanem Skody. Cóż. Problem był taki, że nie chciałam, żeby przez mojego Paypala przechodziła ta transakcja, a namówienie babci czy dziadka na założenie takiego nie było proste. Spróbujcie wytłumaczyć swoim dziadkom jak to w ogóle działa i jakim cudem to jest bezpieczne 🙂 Zatem napisałam Panu George’owi, że muszę to przedyskutować z babcią, bo ona po prostu obawia się założenia konta PayPal. Otrzymałam taką oto odpowiedź (ciśnie, ciśnie):

Oh i can see that this is new to you, I have arrange for a shipping agents that will be coming for the picking up after the payment has been made to you first.

I insisted on paypal because i don’t have access to my bank account online as i don’t have internet banking and i can’t go to the bank due to the nature of my job and i will be paying for the transfer charges.

All you have to do is to create an account with PayPal at www.PayPal.com once you have the account created,You dont have to wait for 2-3 days before you can receive money instanly, Just send this for the payment:
here is my info:

Name :George Albert
Address : 408 S Cass St,
City : Delphos,
State : Ohio,
Postal Code : 45833
Country : USA

Name:
PayPal Email:
Tel Phone Number:

Send me that for the payment.

George Albert <galbert112@gmail.com>

Kolesiowi zależy, myślę. W sumie nie mamy nic do stracenia. Konto PayPal można utworzyć i wysłać mu maila. Ale… nagle pojawiło się pytanie – co z umową? Zapytałam więc o nią…

you don’t have to worry about the agreement of sale i want you to know that my agent will take care of that ok i will like you to send me your full PayPal details for the transfer ok thanks

George Albert <galbert112@gmail.com>

W takim razie jeszcze telefon do urzędu miejskiego, info, że potrzebne jest tylko imię, nazwisko i adres i spoko. No to utworzyłam babci PayPala (Pozdrowienia!) i wysłałam George’owi. I tu się wszystko zaczęło 🙂

I have complete the payment at once so I have just completed the Payment of the item and i am sure you have received the confirmation from PayPal regarding the Payment, you can check your paypal e-mail for confirmation of payment. I want you to send me your address so that the pick up can be arranged, the item would be picked up by the Courier Exchange Logistics Company which I’ve been using for a while and they’re very reliable. I made an extra payment 1500PLN and i am sure you noticed that, you’ll have to send the extra amount to the Shipping Company through Western Union right away, so that they can come ahead for the pick up and also you should send your address where they have to come for the pick up and also the necessary Western Union Payment Information. I will need you to send the excess fund to my pick up agent Headquarters where they normally confirm any commission payment to via western union money transfer(this can be done from the post office, as they usually have a western union agent there). Here is my pick up agent Headquarter info needed to send the money through Western Union.

NAME:  melissa sue weaver
ADDRESS: 3 wood Dr
CITY: lititz
STATE: pa
ZIP CODE: 17522
COUNTRY: United states

I am sure you have all my name and address for all documentations regarding the item, and all other documentations should be prepared by my Pick Up Agent. You should send the money soon so that the Pick Up would be scheduled and you would know when the Pick Up would commence, make sure you’re home. I advice you to check both your inbox or junk/spam folder for the payment confirmation message.So just make sure you send the extra amount to the Shipping Company right away so that you can get your money immediately. It’s Nice Doing Business With You. Get to mail me back soon with your address

George Albert <galbert112@gmail.com>

Ale oczywiście na samego PayPala nic nie dotarło. Przyszły za to 2 maile (na maila babci – paypalowego). Kliknijcie, żeby powiększyć.

PayPal Instant Payment Received from George Albert (Transaction ID-KMM69870892V1725L0KM)

zrzutA po chwili przyszedł drugi:

Important Information On How To Complete Your Recent Transaction (Transaction ID-KMM69870892V1725L0KM)

zrzut2Oj wtedy się wkurzyłam 🙂 Od razu wyguglałam tę całą firmę transportową Courier Exchange Logistics Company i jak widać, taka praktyka jest powszechnie znana. Ciekawe jednak, czy w ogóle ktoś płaci w ciemno tę kasę nie sprawdzając wcześniej konta na PayPalu.

Jestem na siebie zła, bo straciłam parę dni na korespondencję z tym gościem. Ale mam też wyrzuty sumienia, że to przeze mnie babcia z dziadkiem na zapas cieszyli się, że uda im się tak szybko sprzedać samochód. No nic. Bo w sumie nic nie mogę zrobić. Co? Zgłoszę sprawę na polską policje? Od razu wiadomo, że nic nie zrobią. Zgłoszę jedynie sprawę do PayPala.